Ülkemizde çok süregelen olmasa dahi, Avrupa ve Amerika’dahi tırnakları tamamıyla naturel olan kadınların adedi gittikçe azalıyor. Pürüzsüz, mükemmel ve nerdeyse 3-4 hafta dayanan bir maniküre hayır diyecek bayan elbet epey az. Bu sebeple her geçen gün daha çok bayan tırnaklarını protez yaptırıyor ve bir kere alışınca kendi deyimleriyle pürüzlü ve falsolu naturel tırnakların görünümüne gözleri alışmıyor.
Protez tırnak reel tırnağızın üstüne birkaç koruyucu maddeler konduktan sonra uygulanmaktadır. Bundan ötürü mutlaka reel tırnağınıza zarar vermemektedir. Protez tırnak amacıyla rastgele bir vakit sınırı bulunmamaktadır. Düzenli olarak bakımları yapılırsa sonra aşağı yukarı yarım yıl süresince kalabilir. Aynı vakitte dilediğiniz vakitte kolaylıkla çıkarılabilir. Protez tırnak; Bayanlar amacıyla çok kullanışl olan bir protez tırnak türüdür. Takma tırnaklardan daha çok kullanımı kolay olan protez tırnak; her daim ve her yerde kullanabileceğiniz ve epey hoş aşikar tırnak çeşididir. Tamamen naturel bir manzarası olan protez tırnağa oje dahi sürebilirsiniz. Hatta oje reel tırnaktaki ojeye göre daha daimi olmaktadır. Uzunluğunu dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Protez tırnağınız kimyevi maddelere ilişki etmemesine itina göstermelisiniz. Örneğin bulaşık yıkarken veya temizlik yapar iken mutlaka eldiven kullanmanız gerekiyor.Aynı vakitte ojenizi aseton içermeyen çıkarıcılar ile çıkarın. Aynı vakitte şampuan veya sabun gibi maddelerden etkilenmemektedir.
Kimler Protez Tırnak Yaptırabilir ?
Özellikle tırnaklarınızı yeme gibi sorununuz var ve kendinize bu hususta hakim olamıyorsanız protez tırnak tam size göre.
Kimler Protez Tırnak Yaptıramaz ?
Tırnaklarında veya ellerinde mantar gibi bulaşan hastalıkları olan şahıslara protez tırnak yapılamaz. Fakat tedavi edilip tamamıyla kurtulduktan sonra uygulanmasında sorun olmamaktadır..
Protez Tırnak Uygulaması Nasıl Yapılır ?
Protez tırnak; her çeşitli el ve tırnak cinsine uygulanabilir. Protez tırnak yaptıracak kadınlara ilk olarak tırnaklarının bünyesinde bir takma tırnak yerleştirilir. Ancak bu tırnak tüm yüzeye yapıştırılmaz. Çünkü iç kısmını kaplayacak şekilde uca doğru yapıştırılır. Protez Tırnak yapıştırıldıktan sonra; takılan tırnağın, kendi tırnağınızın standardına kadar törpülenmesi gerekiyor. Yani Arada yükseklik farkı olmamalıdır. Yüzeyin denk duruma gelmesi lazım olur. Tırnak yüzeyi törpü ile denk düzeye getirildikten sonra akrilik tüketilir. Akrilik ve jel olmak suretiyle 2 değişik tür aplikasyon vardır. Ancak en çok sarfedilen akrilik prosedürdür. Tırnak yüzeyine akrilik uygulanıktan sonra; daha pürüzlü bir durum alır. Bundan ötürü tırnak yüzeyine yineleme yineleme törpü prosedürü yapılmalı. Törpü yapılarak parlatılması sağlanmalıdır. Tırnaklarınızı canlandırıldıktan sonra; oje sürüp günlük işlerinize dönebilirsiniz. Bu prosedür aşağı yukarı 1,5 saat sürer. Protez tırnak uygulandıktan sonra; aşağı yukarı 1 ay zaman içinde yenilenmesi lazım olur. Yenilenme yapılmasının hedefi; dipten kendi tırnaklarınızın uzamasıdır. Bundan ötürü yineleme dolgu maddeleri yapılarak yenilenmeli.
Protez Tırnak Nasıl Çıkartılır ?
Protez tırnaklarından belli bir zaman sonra sıkılan bayanlar olur. Bunun gibi bir durumla karşılaştığınızda; yaptırdığınız yere gittikçe yardım almanız gerekiyor. Uygulama gerçekleştirdikleri malzemelerin benzerleriyle çok rahat bir şekilde, takma tırnakların yerinden çıkmasını temin ederler. Takma tırnak çıkarıldıktan sonra; tırnak yüzeyinde olan incelme daimi olmaz. Bunun yardımıyla İncelen tırnak yüzeyi bir zaman sonra kendisine gelir. Evde protez tırnak çıkarmak ve çözüme ulaştırmak çok zahmetlidir. Bu prosedür amacıyla imal edilen birtakım hususi sıvılar bulunuyor. Kendiniz bu tırnakları çıkarmaya kalkarsanız; daimi problemler ile karşılaşma olasılığı vardır. Tırnakların soyulmaması amacıyla bu müdaheleyi kendiniz değil eksperler yönünden yaptırın.
Protez Tırnak Çeşitleri
Jel tırnak; Bu teknikte tırnağa jelimsi bir likit yapılır. Bu usul en çok tercih edilen ve en sağlam yöntemlerden birisidir. Bu jel likit üç değişik adım ile yapılır.Başlangıç olarak sürülen jel likit tırnağı sabitlemek amacıyla tüketilir. İkinci olarak daha kıvamlı bir jel sürülür. Sürülen bu jel ile tırnağa biçim verilir. Son olarak sürülen jel ile tırnağa son bir rötuş yapılır. Sürülen bu son jel ile tırnaklarınız daha parıltılı görünür. Akrilik tırnak; Özel bir toz ve hususi bir likit ile uygulanan protez tırnak uygulamasıdır. Bu aplikasyon ne yazık ki çok naturel görünmemektedir. Yapılışı şayet Tırnak ucuna plastik olan tırnak yerleştirilir ve hususi karışım ile tırnağın artan kısmının doldurulur Dippig tırnak; Bu aplikasyon akrilik tırnak uygulamasına benzemektedir. Akrilik tırnak uygulamasından tek farkı kokusuz olmasıdır. Buna ilave olarak tırnakların görünüşü mattır.